Cykl Sinnera. Co znaczy, czym jest, jak ułatwić sobie dzięki niemu pracę?
Jak usprawnić proces czyszczenia biur, magazynów, hal i innych obiektów przemysłowych?
Wszelkiego rodzaju szkolenia z utrzymania czystości rozpoczyna się od przedstawienia „leku na całe zło”, który powinni znać wszyscy, którzy mają do czynienia ze sprzątaniem.
Jakie są główne czynniki wpływające na efekty czyszczenia?
- czas – pozostawienie chemii na podłożu, by ta miała możliwość zareagowania z zanieczyszczeniem.
- mechanika – pocieranie: szmatką, gąbką, szczotką, szorowarką, automatem myjącym, by naruszyć strukturę brudu, bądź wydobyć go z porowatych powierzchni lub wykładzin (np. przy praniu dywanów).
- temperatura – dobór odpowiedniej temperatury tak, by chemia nie pieniła się zbyt mocno, by woda nie odparowała zbyt szybko pozostawiając smugi, by doczyścić trudne zabrudzenia na wrażliwych powierzchniach, itp.
- chemia – czyszczenie zaczynamy od środka z najbardziej neutralnym pH, (pamiętaj o tym, że woda to również chemia czyszcząca) :D
Nie tylko rodzaj zabrudzeń będzie decydował o tym, jakiej „ilości” każdego czynnika zastosujemy. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj podłoże, na którym dane zabrudzenie się znajduje. Zawsze trzeba upewnić się czy chemia, która najszybciej i najlepiej zadziała z brudem, nie zniszczy struktury podłoża, które chcemy wyczyścić (mi.in. czy go nie zmatowi go lub nie zacznie go rozpuszczać).
W przypadku podłoża wrażliwego na mocne i średniej mocy kwasy i zasady użyjemy chemii o pH neutralnym, ale wydłużymy czas eksploatacji środka na danej powierzchni oraz użyjemy więcej mechaniki, by pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.
Skala pH. O czym informuje odczyn, gdzie stosować niskie, a gdzie wysokie pH?
W naszej „apteczce” do sprzątania powinny znaleźć się 4 płyny (więcej naprawdę nie ma potrzeby):
- kwasowy – do sanitariatów, toalet, glazury, kamienia
- zasadowy – do zabrudzeń białkowych i tłuszczowych
- uniwersalny – do mycia wszelkich powierzchni wodoodpornych
- płyn na bazie alkoholu do przeszkleń (opcjonalnie) – najczęściej płyn wielofunkcyjny zastępuje „płyn do mycia okien”
Jak powinien prawidłowo przebiegać proces sprzątania?
Aby sprzątanie przebiegało szybko i najbardziej wydajnie powinniśmy trzymać się kilku zasad:
- Zawsze zaczynamy od najwyższych punktów (karnisze, szafki u góry, itp.) kończąc na podłodze. Kurz i luźny brud opada zawsze na niższe „kondygnacje”.
- Przed myciem podłóg koniecznie najpierw je odkurz lub zamieć, niezależnie czy myjesz ręcznie za pomocą mopa, czy robisz to przy wykorzystaniu maszyn czyszcząco-zbierających (one zbierają brudną wodę po myciu nie zanieczyszczenia stałe).
- Używaj wiadra na wodę czystą i brudną. Sprzątając z jednym wiadrem tylko rozmazujesz brud.
- Zawsze stosuj się do stężeń podanych przed producenta na opakowaniach, większa ilość chemii powoduje klejenie się podłoża, szybsze przywieranie brudu oraz pozostawanie smug.
- Ważna jest systematyczność, staraj się „nielubiane miejsca” myć regularnie, abyś po roku nie musiał użerać się z przyschniętym kurzem, tylko raz na miesiąc po prostu przetrzeć szmatką (wnętrza szafek, miejsca za łóżkami i szafami, szafki na których stoją garnki).