Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

Jak usprawnić proces czyszczenia biur, magazynów, hal i innych obiektów przemysłowych?

Wszelkiego rodzaju szkolenia z utrzymania czystości rozpoczyna się od przedstawienia „leku na całe zło”, który powinni znać wszyscy, którzy mają do czynienia ze sprzątaniem.cykl sinnera

Jakie są główne czynniki wpływające na efekty czyszczenia?

 1. czas – pozostawienie chemii na podłożu, by ta miała możliwość zareagowania z zanieczyszczeniem.
 2. mechanika – pocieranie: szmatką, gąbką, szczotką, szorowarką, automatem myjącym, by naruszyć strukturę brudu, bądź wydobyć go z porowatych powierzchni lub wykładzin (np. przy praniu dywanów).
 3. temperatura – dobór odpowiedniej temperatury tak, by chemia nie pieniła się zbyt mocno, by woda nie odparowała zbyt szybko pozostawiając smugi, by doczyścić trudne zabrudzenia na wrażliwych powierzchniach, itp.
 4. chemia – czyszczenie zaczynamy od środka z najbardziej neutralnym pH, (pamiętaj o tym, że woda to również chemia czyszcząca) :D

Nie tylko rodzaj zabrudzeń będzie decydował o tym, jakiej „ilości” każdego czynnika zastosujemy. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj podłoże, na którym dane zabrudzenie się znajduje. Zawsze trzeba upewnić się czy chemia, która najszybciej i najlepiej zadziała z brudem, nie zniszczy struktury podłoża, które chcemy wyczyścić (mi.in. czy go nie zmatowi go lub nie zacznie go rozpuszczać).

W przypadku podłoża wrażliwego na mocne i średniej mocy kwasy i zasady użyjemy chemii o pH neutralnym, ale wydłużymy czas eksploatacji środka na danej powierzchni oraz użyjemy więcej mechaniki, by pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.

Skala pH. O czym informuje odczyn, gdzie stosować niskie, a gdzie wysokie pH?

 

 skala pH

W naszej „apteczce” do sprzątania powinny znaleźć się 4 płyny (więcej naprawdę nie ma potrzeby):

 1. kwasowy – do sanitariatów, toalet, glazury, kamienia
 2. zasadowy – do zabrudzeń białkowych i tłuszczowych
 3. uniwersalny – do mycia wszelkich powierzchni wodoodpornych
 4. płyn na bazie alkoholu do przeszkleń (opcjonalnie) – najczęściej płyn wielofunkcyjny zastępuje „płyn do mycia okien”

Jak powinien prawidłowo przebiegać proces sprzątania?

Aby sprzątanie przebiegało szybko i najbardziej wydajnie powinniśmy trzymać się kilku zasad:

 1. Zawsze zaczynamy od najwyższych punktów (karnisze, szafki u góry, itp.) kończąc na podłodze. Kurz i luźny brud opada zawsze na niższe „kondygnacje”.
 2. Przed myciem podłóg koniecznie najpierw je odkurz lub zamieć, niezależnie czy myjesz ręcznie za pomocą mopa, czy robisz to przy wykorzystaniu maszyn czyszcząco-zbierających (one zbierają brudną wodę po myciu nie zanieczyszczenia stałe).
 3. Używaj wiadra na wodę czystą i brudną. Sprzątając z jednym wiadrem tylko rozmazujesz brud.
 4. Zawsze stosuj się do stężeń podanych przed producenta na opakowaniach, większa ilość chemii powoduje klejenie się podłoża, szybsze przywieranie brudu oraz pozostawanie smug.
 5. Ważna jest systematyczność, staraj się „nielubiane miejsca” myć regularnie, abyś po roku nie musiał użerać się z przyschniętym kurzem, tylko raz na miesiąc po prostu przetrzeć szmatką (wnętrza szafek, miejsca za łóżkami i szafami, szafki na których stoją garnki).

Masz pytania i wątpliwości? Skontaktuj się z nami, pomożemy Tobie dobrać odpowiedni sprzęt i środki czyszczące.