Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

Profesjonalne środki chemiczne posiadają kilka cech, które sprawiają, że stosowanie ich ma głęboki sens, kiedy musimy czyścić powierzchnie dość często, jak to jest w miejscach użyteczności publicznej. Przede wszystkim 95% z nich to koncentraty, które należy mocno rozcieńczać.

chemia kleen

Jakie są trzy główne cechy profesjonalnych płynów czyszcących?

  1. chemia pieniąca lub niepieniąca

    • Chemia pieniąca służy tylko do mycia ręcznego (np. za pomocą mopa) lub ciśnieniowego (myjkami ciśnieniowymi).
    • Chemia niepieniąca służy do mycia ręcznego lub wszędzie tam, gdzie woda z tą chemią będzie potem zbierana odkurzaczem lub automatem – maszyną czyszczącą.

    Rodzaj chemii jest opisany za pomocą diagramów:

    doautomatow chemia do automatów domyciarecznego chemia do mycia ręcznego

  2. wartość pH na opakowaniu

    • Wartość pH podana jest na każdym opakowaniu profesjonalnej chemii Kleen - przykład etykiety informujący, że chemia ma wartość pH 8 ph
    • pH 0-1-2-3-4-5 to chemia kwasowa – do usuwania osadów z kamienia, mydlanych, do czyszczenia sanitariatów, zlewów, rdzy itd. Im niższa liczba tym mocniejsza!
    • pH 6-7-8 to chemia łagodna / neutralna – do tego co opisuje konkretnie etykieta
    • pH 8-9-10-11-12-13-14 to chemia zasadowa – do usuwania tłuszczy, zabrudzeń z posadzek, z wykładzin itd. Im wyższa liczba tym mocniejsza!

    ph tabela

    Oczywiście są środki, gdzie pH nie ma żadnego znaczenia, jak np. płyny do impregnacji / powłoki zabezpieczające, płyny pielęgnujące, oleje do stali nierdzewnej, środki dezynfekujące, zapachowe.

  3. dozowanie i skoncentrowanie środka

    • Chemia profesjonalna jest mocno skoncentrowana, co oznacza że trzeba ją rozcieńczyć z wodą by otrzymać gotowy do użycia płyn. Jest to duże źródło oszczędności w porównaniu z domowymi środkami chemicznymi, których używamy od razu z butelki lub niewiele rozcieńczamy.
      Przykładowo: z 1 litra płynu Kleen Blue Star otrzymamy 500 litrów gotowego płynu do mycia!
    • Na każdym opakowaniu znajduje się informacja na temat dozowania środka w zależności od rodzaju posadzki, a także metody czyszczenia.

Dlaczgo należy stosować środki czyszczące zgodnie z zaleceniem producenta? 

Zwiększenie ilości chemii nie polepsza efektu - nawet może go pogorszyć! Dodawanie większej ilości płynu do przygotowania roztworu myjącego, to najczęściej popełniany błąd. Efektem takiego działania może być "klejenie się" podłogi lub mytych przedmiotów, a nawet uszkodzenie mytej powierzchni. Aby sprawdzić, czy przygotowany do mycia roztwór nie uszkodzi danej powierzchni, należy przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu.

→ Pamiętaj! Jeżeli zastosowany środek w stężeniu zgodnym z informacją na etykiecie nie przynosi pożądanego efektu, należy zmienić środek na mocniejszy (inne pH).

 

Jakie są trzy czynniki efektywnego mycia podłóg i innego wyposażenia?

1. czas

Namoczenie posadzki i zostawienie na 5-15 minut często daje rewelacyjne efekty! Zamiast stosować mocniejszą chemię można najpierw dać czas na reakcję chemiczną. Jeżeli więc stosowane jest mycie ręczne, należy rozprowadzić roztwór myjący za pomocą miękkiej szmatki, najlepiej z mikrofibry lub dobrego jakościowo mopa z mikrofazy. Teraz niech zadziała czas... Po kilku minutach należy przemyć powierzchnie i zebrać wytrącony brud.

2. chemia

Właściwie dobrana chemia to bardzo ważny element mycia - nie tylko dla końcowego efektu, ale i dla samej posadzki! Mocną chemią można ją po prostu zniszczyć lub nieodwracalnie uszkodzić. Należy zawsze czytać etykietę profesjonalnych środków czyszczących, ważne aby nie przekraczać zalecanego przez producenta dozowania. Zawsze najpierw stosuj mniejsze stężenie oraz słabsze pH środka czyszczącego, a dopiero gdy efekt czyszczenia jest niezadawaljący, należy zwiększyć ilość koncentratu.

3. mechanika

Jeżeli wykonywane jest mycie posadzki za pomocą maszyny czyszczącej, wówczas aby zwiększyć efekt czyszczenia, lub przyśpieszyć sam proces mycia, można zastosować w automatach myjących odpowiedniej twardości pad lub szczotkę. Dobór zależy od rodzaju posadzki, z czego jest wykonana, a także od rodzaju zabrudzeń na niej występujących. Do mycia ręcznego polecamy pady ręczne, które występują w różnych kolorach odpowiadających różnym twardościom padów i przeznaczeniu.

 

Tylko odpowiednio dobrane powyższe trzy rozwiązania gwarantują profesjonalne czyszczenie!