Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

Wybór odpowiedniej dla danego środowiska pracy maszyny czyszczącej zależy od kilku czynników. Urządzenia czyszczące przeznaczone do mycia i pielęgnacji posadzek możemy podzielić na:

 1. szorowarki jednotarczowe (150 - 180 obr./min)
 2. froterki (300 - 450 obr./min)
 3. polerki wysokoobrotowe (1100 - 1500 obr./min)
 4. automaty szorująco-zbierające

Szorowarka jednotarczowa - do czego służy? co nią czyścić?

szorowarki

Szorowarka jednotarczowa przeznaczona jest do okresowego, jak i gruntownego czyszczenia różnego rodzaju posadzek, prania wykładzin, zdzierania oraz nakładania nowych warstw ochronnych itp. 

Zasada działania szorowarki jednotarczowej polega na podaniu roztworu wody wraz z płynem na szczotkę lub pad urządzenia. Roztwór ten jest kolejno rozprowadzony na powierzchni posadzki dając efekt wyczyszczonej powierzchni. W przypadku zastosowania szorowarki istnieje konieczność dodatkowego zebrania brudnej wody za pomocą odkurzacza przystosowanego do zbierania na mokro lub za pomocą ściągaczek spycha się ją do kratek ściekowych. Szorowarki posiadają możliwość rozbudowy o układ odpylający (np. dla firm parkieciarskich), dodatkowe obciążenie lub inne akcesoria. Zapewniają gruntowne czyszczenie posadzek twardych - przy użyciu szczotki twardej, jak i tekstylnych - przy zastosowaniu szczotki do szamponowania lub pada bonetowego. Po zamontowaniu uchwytu możliwa jest praca za pomocą padów, które występują o różnych twardościach.

W szerokiej gamie szorowarek Numatic znajdują się urządzenia o różnych parametrach technicznych, wśród których najpopularniejsze to: mała i zwinna Numatic NLL 332 LoLine,  Numtic HFM 1515G Hurricane.

 

Co to jest froterka do pielęgnacji posadzek i kiedy ją stosować?

HFT1530G 01

Froterka, w codziennej pielęgnacji podłóg i posadzek, służy do froterowania wszelkiego rodzaju powierzchni typu linoleum, PCV, drewnianych, kamiennych i wielu innych, w celu uzyskania pięknego połysku. Może zostać użyta po wcześniejszym nałożeniu na posadzkę preparatu zabezpieczającego lub konserwującego. Proces froterowania nie tylko nadaje połysk, lecz także: likwiduje smugi, doskonale usuwa ślady po butach, czy kołach wózków oraz wyrównuje strukturę optyczną posadzki. 

Niektóre z maszyn, tzw. szorowarko-froterki lub maszyny dwufunkcyjne mają możliwości pracy na dwóch prędkościach obrotowych, dzięki czemu można myć i froterować powierzchnię przy pomocy jednego urządzenia. Urządzenie Numatic HFT 1530G Hurricane posiada prędkość roboczą 150 lub 300 obr./min

 

 Polerka - jakie jest zastosowanie i jak pracuje?

poerka

Urządzenia jednotarczowe pracujące z prędkością 1500 obr./min to polerki, przeznaczone do polerowania wszystkich rodzajów posadzek. Największe zastosowanie polerek w procesie pielęgnacji posadzek występuje w przypadku wcześniejszego zabezpieczenia podłóg powłokami, w celu wydobycia z nich połysku, usunięcia smug i śladów po butach czy kołach wózków. Polerki Numatic: NRU 1500 NuSpeed Ultra lub HNS 1550G NuShine – automatycznie dopasowują się do nierówności posadzki, są bardzo łatwe w manewrowaniu, nawet w bardzo wymagających warunkach. Elastyczny uchwyt na pad samoczynnie dopasowujący się do kształtu tarczy i nierówności podłoża zapewnia stały kontakt tarczy z powierzchnią polerowaną.

 

Maszyny czyszczące inaczej automaty szorująco-zbierające za jednym przejazdem myją i osuszają powierzchnię

Zasada pracy automatu szorująco-zbierającego polega na podaniu z dolnego zbiornika roztworu wody wraz z detergentem na szczotkę lub pad urządzenia. Roztwór ten jest kolejno rozprowadzony na powierzchni za pomocą odpowiednio dobranego do rodzaju posadzki elementu mechanicznego (szczotki bądź pada), natomiast detergent podany wraz z wodą reaguje w tym czasie z zabrudzeniem. Następnie rozpuszczone zabrudzenia zostają zebrane za pomocą ssawy i odessane przez turbinę ssącą do zbiornika wody brudnej urządzenia. Umieszczenie ssawy tuż za szczotką pozostawiają posadzkę suchą i od razu pozwalają na korzystanie z powierzchni, bez konieczności jej schnięcia.

Tego typu rozwiązanie to już standard stosowany w marketach, szpitalach, bankach, restauracjach, halach sportowych, garażach podziemnych oraz magazynach. W zależności od indywidualnych cech sprzątanych powierzchni automat szorująco-zbierający powinien stanowić obowiązkowe wyposażenie każdej firmy sprzątającej.

Maszyny czyszczące, oprócz różnic w wielkości zbiorników i szerokości szczotek czyszczących, występują w wersji:

 • kablowe – zasilane sieciowo: ich zaletą jest mniejszy ciężar i niższa cena
 • bateryjne – bezprzewodowe: mobilne, uzyskamy większy ciężar docisku na szczotkę czyszczącą
 • samobieżne – z siedziskiem dla operatora: wygodne, z trakcją, łatwe w manewrowaniu

szorowarki

Nowością w ofercie Numatica jest pionowa maszyna czyszcząca Numatic NUC 244NX, która umożliwia redukcję kosztów sprzątania nawet o 70%! Ta zwinna, lekka i wygodna maszyna czyszcząca gwarantuje skuteczność sprzątania, także w wąskich przejściach i nieiwelkich przestrzeniach.

Najpopularniejszy mały automat myjący firmy Numatic to 1840, który występuje w wersji kablowej (Numatic TT 1840G) i bateryjnej (Numatic TTB 1840NX). Ta maszyna, dzięki niewielkim gabarytom, idealnie sprawdzi się na wąskich korytarzach oraz m.in. w biurach, przychodniach i stołówkach. To cichy, prosty i ergonomiczny automat o wydajności ok. 1050 m2/h.

Najczęściej wybierany przez klientów automat do średnich powierzchni, z 40 litrowymi zbiornikami wody oraz wydajnością do 1600 m2/h – jest Numatic TT 4045G (kablowy) oraz Numatic TGB 4045 (bateryjny). Obsługa urządzenia, dzięki czytelnemu panelowi sterującemu, jest w najwyższym stopniu intuicyjna – bardzo łatwo się nią pracuje, transport i przechowywanie nie stanowią problemu. 

Wśród automatów Numatica przeznaczonych do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak np. centra handlowe, magazyny, garaże podziemne, prawdziwym „mercedesem” jest model VARIO Numatic TTV 678G o wydajności aż do 5000 m2/h. Ten profesjonalny automat czyszcząco-zbierający pozostaje pod pełną kontrolą operatora: szerokość pracy, prędkość czyszczenia, obroty szczotek, a także dozowanie płynu czyszczącego!

 

Urządzenia czyszczące Numatic to doskonały wybór na wiele lat!

Urządzenia czyszczące firmy Numatic cechuje wysoka klasa wykonania, najnowsze rozwiązania technologiczne i trwałość podczas użytkowania w warunkach stałej pracy – to doskonała inwestycja na wiele lat! Firma Numatic zdobyła czołową pozycję wśród producentów sprzętu do profesjonalnego czyszczenia, udziela dwuletniej gwarancji na większość swoich urządzeń, mimo że są one przeznaczone do profesjonalnego użytku w warunkach przemysłowych.  

Wybór odpowiedniej dla danego środowiska pracy maszyny czyszczącej zależy od:

 • wielkości powierzchni do czyszczenia oraz powierzchni całego pomieszczenia np. hali włącznie z jej zastawieniem
 • szerokości przejazdów
 • czasu przeznaczonego na proces sprzątania i harmonogramu prac
 • rodzaju podłoża (posadzki)
 • wielkości zanieczyszczeń (występowanie większych elementów stałych)

Nie wiesz jaki produkt wybrać? Skontaktuj się z nami, doradzimy Tobie odpowiednie urządzenie czyszczące oraz pomożemy wybrać dodatkowe akcesoria do niego.