Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

Czym jest koronawirus i jaką chorobę wywołuje?

Opierając się na oficjalnych informacjach ze strony www.gov.pl nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Do organizmu dostaje się przez nos oraz usta, a także oczy. Zarazić się nim można poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub kontakt w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut, jak również poprzez kontakt z powierzchnią, na której znajdować się mogą wirusy po kichnięciu lub kaszlnięciu.

 

Jak długo może przetrwać koronawirus COVID-19 na przedmiotach?

Przytaczając za www.medonet.pl Światowa Organizacja Zdrowia WHO przyznaje, że czas utrzymywania się koronawirusa COVID-19 na powierzchni jest uzależniony od jej wilgotności, a także temperatury. Z tego względu może wynosić od kilkunastu godzin do kilku dni.

 

Jakie płyny dezynfekujące zwalczają wirusy?

Koronawirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową), dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.

 

Które powierzchnie najczęściej dezynfekować?

W przestrzeni publicznej i obiektach użyteczności publicznej, takiej jak szkoły, restauracje, kina, galerie handlowe, sklepy, apteki, przychodnie, dezynfekowane muszą być wszystkie powierzchnie, które dotykają klienci, m.in.:

  • poręcze, klamki, przyciski windy,
  • drzwi,
  • lady i witryny,
  • stoły, poręcze krzeseł i foteli,
  • terminale płatnicze,
  • bankomaty,
  • toalety publiczne.

Do najczęściej dezynfekowanych powierzchni w mieszkaniu i domu powinny zaliczać się:

  • łazienka – kabina prysznicowa, kran, wanna, umywalka, płytki na ścianie, płytki na podłodze;
  • kuchnia – blat kuchenny, kran, zlew, lodówka, szafki;
  • sypialnia – łóżko, klamki, wymiana pościeli raz na 2-3 tygodnie;
  • pokój gościnny / pokój dziecka – najczęściej dotykane przedmioty, półki, szafki, wyłączniki i włączniki światła, kontakty, oparcia krzeseł.

W zakładach produkcyjnych i firmach, dezynfekowane powierzchnie zależą przede wszystkim od specyfiki ich działalności, jednak obowiązkowo dezynfekowane powinny być powierzchnie w pomieszczeniach socjalnych, kuchniach, szatniach, ubikacjach, prysznicach, poręcze, klamki, przyciski windy, uchwyty, wyłączniki świateł, biurka.

 

Jakie stosować środki do skutecznej i szybkiej dezynfekcji?

budesin spray off qf             

Budesin Spray Off niemieckiej firmy Kleen to jeden z produktów dedykowanych do szybkiej dezynfekcji powierzchni i sprzętów. Gotowy do użycia, w postaci wygodnego sprayu, na bazie alkoholu, czas działania to 60 sekund. Nie wymaga spłukiwania i nie zostawia śladów po odparowaniu. Środek posiada szerokie spektrum działania: wirusobójczy, bakteriobójczy, grzybobójczy, wobec grzybów drożdżopodobnych oraz prątkobójcze wobec prątków gruźlicy. Budesin Spray Off może być również stosowany do dezynfekcji powierzchni w szpitalach i gabinetach lekarskich (poza obszarem klinicznym).

budesin u ALL  budesin plus comp  orosept vk comp

Kolejna grupa to środki do bieżącego mycia i dezynfekcji pomieszczeń i urządzeń oraz powierzchnia wśród nich znajdziemy: Budesin U, Budesin Plus oraz Orosept VK. Są to bardzo wydajne koncentraty, z których przygotowuje się roztwór płynu w zależności od czasu ekspozycji. Mycie i dezynfekcja w jednym cyklu jest szczególnie istotna w przemyśle spożywczym, kuchniach przemysłowych, a także w obszarze medycznym. Bieżącym myciem i dezynfekcją powinny być objęte poręcze, uchwyty, klamkni, przyciski windy, domy seniora, baseny kąpielowe, pomieszczenia sanitarne, sauny, w tym sprzętów mających kontakt z żywnością. Nie ryzykuj - myj i dezynfekuj powierzchnie, które dotykają inne osoby, mogące przenosić wirusy!

lavo des 60

Lavo Des 60 Kompakt to profesjonalny środek piorąco-dezynfekujący niemieckiej firmy Kleen. Idealny proszek do prania i dezynfekcji w jednym cyklu - do ubrań, bielizny, pościeli i ręczników. Do prania wszystkich mieszanek bawełny, tkanin i włókien syntetycznych. Wykazuje działanie: wirusobójcze (dotyczy także koronawirusa), bakteriobójcze, grzybobójcze wobec grzybów drożdżowych. Dla skutecznej dezynfekcji należy prać co najmniej przez 15 minut w temperaturze 60°C. Proszek również eliminuje przykre zapachy już w 30°C dzięki działaniu aktywnego tlenu.

 

Czym myć i dezynfekować?

W bieżącym myciu i dezynfekcji niezwykle pomocne są dobre jakościowo i specjalistyczne wózki sprzątające, spraymopy, ściereczki z mikrofibry, a także nakładki, wkłady na mopy.

SMM40 all

Spraymop Numatic SMM40 łączy w sobie wszystkie zalety mopów podłogowych z mikrofibry, może być stosowany z dodatkiem środków czyszczących lub dezynfekujących. Wewnętrzny dozownik cieczy, nożny lub obsługiwany ręcznie zapewnia, że wkład mopa jest wilgotny przez cały czas, umożliwiając dokładne czyszczenie i dezynfekcję większych powierzchni bez użycia wiadra. 

do dezynfekcji

Wśród profesjonalnych wózków do sprzątania Numatic znajdują się dwuwiaderkowe wózki z wyciskarkami, umożliwiające higieniczne mycie podłóg z separacją wody czystej i brudnej: MMB 1616, TMR 2815W. Inną grupę wózków serwisowych do sprzątania stanowią te wyposażone w specjalne zestawy do dezynfekcji: SM 1415 SRK4, SM 1705 SRK4, EM3 SRK17, EM5 SRK17PM10S SRK4PM20S SRK4, PM30S SRK4.

ręczne

Do dezynfekcji warto używać szmatek, ściereczek, wkładów, mopów, które są wykonane z dobrej gatunkowo mikrofibry lub bawełny, nadające się do prania w temperaturze 60°C. SMART Pocet Mop to mop przystosowany do uchwytów płaskich kieszeniowych. Niezwykle trwały - nawet do 1000 prań!

Ściereczka, szmatka z mikrofibry: duża, gruba, antystatyczna, nie pyli i nie pozostawia resztek włókien - doskonale poleruje czyszczoną powierzchnię, świetnie wchłania i wiąże wodę, kurz i brud, przy praniu nie farbuje.

Po wszystkich czynnościach mycia i czyszczenia należy pamiętać o myciu rąk!

 

Jak skutecznie myć ręce?

Najprostszym sposobem ochrony przed SARS-Cov-2 jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminowane są wirusy, które mogą znajdować się na rękach i następnie przedostać się do organizmu po dotknięciu oczu, ust lub nosa.

jak myć ręce