Jak profesjonalnie wykonać czyszczenie powierzchni? cz. 2
Drugą czynnością przy czyszczeniu powierzchni, po wcześniejszym jej odkurzeniu lub zamieceniu, jest mycie: ręczne lub maszynowe.
Czy mycie ręczne posadzki za pomocą mopa jest skuteczne i wystarczające?
Ręczne mycie traktujemy głównie jako mycie bieżące, na mniejszych powierzchniach. Wówczas jest ono w zupełności wystarczające i zadowoli nas czystością podłóg. Ważne przy tym wykonywaniu czynności jest prawidłowy dobór i używanie ręcznego sprzętu, w tym mopów i wózków do sprzątania.
Do mycia małych powierzchni polecamy spraymopa. Jest to mop płaski (tylko takie stosują profesjonaliści) o szerokości 40 cm. Spraymop pozwala na napełnienie zbiorniczka 300 ml wodą z płynem i spryskanie podłogi w momencie, kiedy tego potrzebujemy. Idealnie sprawdza się na małe obiekty, jak apteki lub na np. schody - pozwala na pracę bez ciągłego biegania i moczenia / wyciskania mopa.
spreymop – mycie i dezynfekcja w jednym
W przypadku większych powierzchni do mopowania potrzebny będzie wózek do mycia podłóg (serwisowy). Wózek taki posiada jedno lub dwa wiadra i wyciskarkę do mopa. Większe model posiadają dodatkowo kuwety, np. na środki czyszczące i uchwyty na worki np. na śmieci.
dwuwiaderkowy wózek z wyciskarką do mopów – praską
Jaki wózek do sprzątania wybrać, aby wykonać pełen serwis sprzątający?
Mniejsze wózki do mycia podłóg zapewnią profesjonalne mycie posadzki. Posiadają one separację wody czystej od brudnej, co jest bardzo istotne w przypadku prawidłowego mycia ręcznego za pomocą mopa. Mopa moczymy w wodzie czystej z płynem myjącym i wyciskamy w wyciskarce - brudna woda z wyciskarki spływa do drugiego wiadra. W ten sposób mamy zawsze czystą wodę z płynem, nie rozmazujemy nieczystości po całej mytej powierzchni. Tak zawsze myją podłogi profesjonaliści! Nigdy nie używaj tylko jednego wiadra do mycia!
Dodatkową zaletą małych wózków jedno lub dwuwiadrekowych jest wyposażenie ich w trwałą, uniwersalną wyciskarkę do mopów. Dzięki wyciskaniu mopa w profesjonalnej wyciskarce, ograniczamy kontakt dłoni z brudnym wkładem oraz znacznie przyspieszamy proces mycia podłogi.
Do większych powierzchni, lub do wykonywania ciągłego serwisu sprzatającego (np. w sklepach, centrach handlowych, halach dworcowych) służą tzw. wózki serwisowe. Z reguły posiadają one, oprócz zestawu dwóch wiader i wyciskarki do mycia posadzek, pojemnik lub uchwyt do dużego worka na odpady. Na półkach wózka można przewozić podstawowe płyny i szmatki do bieżącego utrzymania czystości pomieszczeń.
Jakie profesjonlne maszyny czyszczące służą do mycia posadzek?
Mycie maszynowe posadzki odbywa się za pomocą urządzenia jednotarczowego (szorowarki) lub za pomocą automatu myjącego.
Czemu służy szorowarka?
Do mycia powierzchni szorowarką stosuje się szczotki o różnych twardościach lub pady (krążki ścierne) również o różnych twardościach.
Zasada działania szorowarki jednotarczowej polega na podaniu roztworu wody wraz z płynem na szczotkę lub pad urządzenia. Roztwór ten jest kolejno rozprowadzony na powierzchni posadzki dając efekt wyczyszczonej powierzchni.
W przypadku zastosowania szorowarki istnieje konieczność dodatkowego zebrania brudnej wody za pomocą odkurzacza przystosowanego do zbierania na mokro lub za pomocą ściągaczek spycha się ją do kratek ściekowych.
Szorowarką można bez przeszkód doczyścić ciasny zakamarek i każdy kąt. Podczas pracy szorujemy i podajemy na szczotkę wodę z chemią myjącą ze zbiornika. Nie da się jej jednak tym urządzeniem zebrać. Należy użyć odkurzacza na mokro do zebrania brudnej wody, z umytej wcześniej posadzki lub za pomocą ściągaczek zepchnąć ją do kratek ściekowych. W ofercie Numatica można znaleźć mniejszą i lżejszą szorowarkę NLL 332 lub wielozadaniową i niezawodną wolnoobrotową szorowarkę Numatic NR 1500S.
Czy można maszyną jednocześnie myć podłogę i zbierać brudną wodę?
Automaty myjące – maszyny czyszczące, potrafią jednocześnie szorować podając wodę na szczotkę, a następnie zebrać wodę brudną, którą szczotka po sobie zostawia. Wodę z chemią podają ze zbiornika dolnego na szczotkę, a następnie zbierają ją za pomocą silnika ssącego poprzez ssawę do zbiornika górnego z wodą brudną.
Automaty myjące dają nam niesamowity komfort pracy, zwłaszcza że możemy w zależności od potrzeb nabyć automat bateryjny (bezprzewodowy) oraz samobieżny (z siedziskiem dla operatora). Do automatów myjących możemy zastosować zarówno szczotki, jak i pady o różnej twardości zależnej od posadzki i naszych wymagań.
– więcej o automatach w artykule: Urządzenia czyszczące – dokonaj właściwego wyboru