Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

Urządzenia czyszczące przeznaczone do mycia i pielęgnacji posadzek możemy podzielić na:

 • szorowarki jednotarczowe (150 - 180 obr./min)
 • froterki (300 - 450 obr./min)
 • polerki wysokoobrotowe (1100 - 1500 obr./min)
 • automaty szorująco-zbierające
Szorowarka jednotarczowa przeznaczona jest do okresowego, jak i gruntownego czyszczenia różnego rodzaju posadzek, prania wykładzin, zdzierania oraz nakładania nowych warstw ochronnych itp.   2260 hfm 1515 1

Zasada działania szorowarki jednotarczowej polega na podaniu roztworu wody wraz z płynem na szczotkę lub pad urządzenia. Roztwór ten jest kolejno rozprowadzony na powierzchni posadzki dając efekt wyczyszczonej powierzchni. W przypadku zastosowania szorowarki istnieje konieczność dodatkowego zebrania brudnej wody za pomocą odkurzacza przystosowanego do zbierania na mokro lub za pomocą ściągaczek spycha się ją do kratek ściekowych. Szorowarki posiadają możliwość rozbudowy o układ odpylający (np. dla firm parkieciarskich), dodatkowe obciążenie lub inne akcesoria. Zapewniają gruntowne czyszczenie posadzek twardych - przy użyciu szczotki twardej, jak i tekstylnych - przy zastosowaniu szczotki do szamponowania lub pada bonetowego. Po zamontowaniu uchwytu możliwa jest praca za pomocą padów, które występują o różnych twardościach. W szerokiej gamie szorowarek Numatic znajdują się urządzenia o różnych parametrach technicznych, wśród których najpopularniejsze to HFM 1515G.

szorowarki

Froterka, w codziennej pielęgnacji podłóg i posadzek, służy do froterowania wszelkiego rodzaju powierzchni typu linoleum, PCV, drewnianych, kamiennych i wielu innych, w celu uzyskania pięknego połysku. Może zostać użyta po wcześniejszym nałożeniu na posadzkę preparatu zabezpieczającego lub konserwującego. Proces froterowania nie tylko nadaje połysk, lecz także: likwiduje smugi, doskonale usuwa ślady po butach, czy kołach wózków oraz wyrównuje strukturę optyczną posadzki. Urządzenie Numatic HFM 1545G to idealna froterka pracująca z prędkością 450 obr./min

Niektóre z maszyn, tzw. szorowarko-froterki lub maszyny dwufunkcyjne mają możliwości pracy na dwóch prędkościach obrotowych, dzięki czemu można myć i froterować powierzchnię przy pomocy jednego urządzenia. Urządzenie Numatic HFT 1530G Hurricane posiada prędkość roboczą 150 lub 300 obr./min

Urządzenia jednotarczowe pracujące z prędkością 1500 obr./min to polerki, przeznaczone do polerowania wszystkich rodzajów posadzek. Największe zastosowanie polerek w procesie pielęgnacji posadzek występuje w przypadku wcześniejszego zabezpieczenia podłóg powłokami, w celu wydobycia z nich połysku, usunięcia smug i śladów po butach czy kołach wózków. Polerki Numatic: NRU 1500 lub HNS 1550G – automatycznie dopasowują się do nierówności posadzki, są bardzo łatwe w manewrowaniu, nawet w bardzo wymagających warunkach. Elastyczny uchwyt na pad samoczynnie dopasowujący się do kształtu tarczy i nierówności podłoża zapewnia stały kontakt tarczy z powierzchnią polerowaną.

poerka

Maszyny czyszczące inaczej automaty szorująco-zbierające za jednym przejazdem myją i osuszają powierzchnię.

Zasada pracy automatu szorująco-zbierającego polega na podaniu z dolnego zbiornika roztworu wody wraz z detergentem na szczotkę lub pad urządzenia. Roztwór ten jest kolejno rozprowadzony na powierzchni za pomocą odpowiednio dobranego do rodzaju posadzki elementu mechanicznego (szczotki bądź pada), natomiast detergent podany wraz z wodą reaguje w tym czasie z zabrudzeniem. Następnie rozpuszczone zabrudzenia zostają zebrane za pomocą ssawy i odessane przez turbinę ssącą do zbiornika wody brudnej urządzenia. Umieszczenie ssawy tuż za szczotką pozostawiają posadzkę suchą i od razu pozwalają na korzystanie z powierzchni, bez konieczności jej schnięcia.

Tego typu rozwiązanie to już standard stosowany w marketach, szpitalach, bankach, restauracjach, halach sportowych, garażach podziemnych oraz magazynach. W zależności od indywidualnych cech sprzątanych powierzchni automat szorująco-zbierający powinien stanowić obowiązkowe wyposażenie każdej firmy sprzątającej.

Maszyny czyszczące, oprócz różnic w wielkości zbiorników i szerokości szczotek czyszczących, występują w wersji:

 • kablowe – zasilane sieciowo: ich zaletą jest mniejszy ciężar i niższa cena
 • bateryjne – bezprzewodowe: mobilne, uzyskamy większy ciężar docisku na szczotkę czyszczącą
 • samobieżne – z siedziskiem dla operatora: wygodne, z trakcją, łatwe w manewrowaniu

szorowarki

Najpopularniejszy mały automat szorująco-zbierający firmy Numatic to 1840G, który występuje w wersji kablowej (TT 1840G) i bateryjnej (TTB 1840G). Ta maszyna, dzięki niewielkim gabarytom, idealnie sprawdzi się na wąskich korytarzach oraz m.in. w biurach, przychodniach i stołówkach. To cichy, prosty i ergonomiczny automat o wydajności ok. 1050 m2/h.

Najczęściej wybierany przez klientów automat do średnich powierzchni, z 40 litrowymi zbiornikami wody oraz wydajnością do 1600 m2/h – jest TT 4045G (kablowy) oraz TGB 4045 (bateryjny). Obsługa urządzenia, dzięki czytelnemu panelowi sterującemu, jest w najwyższym stopniu intuicyjna – bardzo łatwo się nią pracuje, transport i przechowywanie nie stanowią problemu. 

Wśród automatów Numatica przeznaczonych do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak np. centra handlowe, magazyny, garaże podziemne, prawdziwym „mercedesem” jest model VARIO: TRO 650G orazTTV 678Go wydajności aż do 5000 m2/h. Ten profesjonalny automat czyszcząco-zbierający pozostaje pod pełną kontrolą operatora: szerokość pracy, prędkość czyszczenia, obroty szczotek, a także dozowanie płynu czyszczącego!

Urządzenia czyszczące firmy Numatic cechuje wysoka klasa wykonania, najnowsze rozwiązania technologiczne i trwałość podczas użytkowania w warunkach stałej pracy – to doskonała inwestycja na wiele lat! Firma Numatic zdobyła czołową pozycję wśród producentów sprzętu do profesjonalnego czyszczenia, udziela dwuletniej gwarancji na większość swoich urządzeń, mimo że są one przeznaczone do profesjonalnego użytku w warunkach przemysłowych.  

szczotkarączka

Wybór odpowiedniej dla danego środowiska pracy maszyny czyszczącej zależy od:

 • wielkości powierzchni do czyszczenia oraz powierzchni całego pomieszczenia np. hali włącznie z jej zastawieniem
 • szerokości przejazdów
 • czasu przeznaczonego na proces sprzątania i harmonogramu prac
 • rodzaju podłoża (posadzki)
 • wielkości zanieczyszczeń (występowanie większych elementów stałych)

Nie wiesz jaki produkt wybrać? Skontaktuj się z nami, doradzimy Tobie odpowiednie urządzenie czyszczące oraz pomożemy wybrać dodatkowe akcesoria do niego.