Szukaj produktu
Autoryzowany dealer firmy Numatic
scroll

W dzisiejszych czasach „sprzątanie” zaczyna być kolejną dziedziną nauki, która ilością możliwej teorii do opanowania potrafi zaskoczyć.

W kilku słowach postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze zasady i definicje, dzięki którym usprawnicie procesy czyszczenia nie tylko Waszych biur, magazynów i hal, czy innych obiektów przemysłowych, ale również domów.

Wszelkiego rodzaju szkolenia z utrzymania czystości rozpoczyna się od przedstawienia „leku na całe zło” który powinni znać wszyscy którzy mają do czynienia ze sprzątaniem.

 

cykl sinnera

Najczęściej przedstawiany jako wykres kołowy, opisujący 4 główne czynniki wpływające na efekty czyszczenia.

 • Czas – pozostawienie chemii na podłożu, by ta miała możliwość zareagowania z zanieczyszczeniem.
 • Mechanika – pocieranie: szmatką, gąbką, szczotką, szorowarką, automatem myjącym, by naruszyć strukturę brudu, bądź wydobyć go z porowatych powierzchni lub wykładzin (np. przy praniu dywanów).
 • Temperatura – dobór odpowiedniej temperatury tak, by chemia nie pieniła się zbyt mocno, by woda nie odparowała zbyt szybko pozostawiając smugi, by doczyścić trudne zabrudzenia na wrażliwych powierzchniach, itp.
 • Chemia – czyszczenie zaczynamy od środka z najbardziej neutralnym pH, (pamiętaj o tym, że woda to również chemia czyszcząca) :D

 Nie tylko rodzaj zabrudzeń będzie decydował o tym, jakiej „ilości” każdego czynnika zastosujemy. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj podłoże, na którym dane zabrudzenie się znajduje. Zawsze trzeba upewnić się czy chemia, która najszybciej i najlepiej zadziała z brudem, nie zniszczy struktury podłoża, które chcemy wyczyścić (mi.in. czy go nie zmatowi go lub nie zacznie go rozpuszczać).

W przypadku podłoża wrażliwego na mocne i średniej mocy kwasy i zasady użyjemy chemii o pH neutralnym, ale wydłużymy czas eksploatacji środka na danej powierzchni oraz użyjemy więcej mechaniki, by pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.

 

 

Skala pH. O czym informuje odczyn, gdzie stosować niskie, a gdzie wysokie pH?

 

 skala pH

W naszej „apteczce” do sprzątania powinny znaleźć się 4 płyny (więcej naprawdę nie ma potrzeby).

 • Kwasowy – do sanitariatów, toalet, glazury, kamienia
 • Zasadowy – do zabrudzeń białkowych i tłuszczowych
 • Wielofunkcyjny – do mycia wszelkich powierzchni wodoodpornych
 • Płyn na bazie alkoholu do przeszkleń (opcjonalnie) – najczęściej płyn wielofunkcyjny zastępuje „płyn do mycia okien”

Proces sprzątania.

 

Aby sprzątanie przebiegało szybko i najbardziej wydajnie powinniśmy trzymać się kilku zasad:

 1. Zawsze zaczynamy od najwyższych punktów (karnisze, szafki u góry, itp.) kończąc na podłodze. Kurz i luźny brud opada zawsze na niższe „kondygnacje”.
 2. Przed myciem podłóg koniecznie najpierw je odkurz lub zamieć, niezależnie czy myjesz ręcznie za pomocą mopa, czy robisz to przy wykorzystaniu maszyn czyszcząco-zbierających (one zbierają brudną wodę po myciu nie zanieczyszczenia stałe).
 3. Używaj wiadra na wodę czystą i brudną. Sprzątając z jednym wiadrem tylko rozmazujesz brud.
 4. Zawsze stosuj się do stężeń podanych przed producenta na opakowaniach, większa ilość chemii powoduje klejenie się podłoża, szybsze przywieranie brudu oraz pozostawanie smug.
 5. Ważna jest systematyczność, staraj się „nielubiane miejsca” myć regularnie, abyś po roku nie musiał użerać się z przyschniętym kurzem, tylko raz na miesiąc po prostu przetrzeć szmatką (wnętrza szafek, miejsca za łóżkami i szafami, szafki na których stoją garnki).

Masz pytania i wątpliwości? Skontaktuj się z nami, pomożemy Tobie dobrać odpowiedni sprzęt i środki czyszczące.

Kupuj u autoryzowanych dealerów - TYLKO OD NICH OTRZYMASZ GWARANCJĘ PRODUCENTA!

Ostrzeżenie EH 12 2018

Dla skutecznego wyczyszczenia powierzchni potrzebne są dwa kroki: zamiatanie / odkurzanie powierzchni oraz mycie powierzchni.

Drugą czynnością przy czyszczeniu powierzchni, po wcześniejszym jej odkurzeniu lub zamieceniu , jest mycie: ręczne lub maszynowe.

Dla skutecznego wyczyszczenia powierzchni potrzebne są dwa kroki: zamiatanie / odkurzanie powierzchni oraz mycie powierzchni.

Pierwszą, podstawową czynnością przy czyszczeniu powierzchni jest usunięcie większych resztek czy zabrudzeń, jak np. piasek czy liście, czyli zamiatanie lub odkurzanie powierzchni.

Czyszczenie i pielęgnacja sanitariatów: produkt Premium 1 - PDF

Profesjonalne środki chemiczne posiadają kilka cech, które sprawiają, że stosowanie ich ma głęboki sens, kiedy musimy czyścić powierzchnie dość często, jak to jest w miejscach użyteczności publicznej. Przede wszystkim 95% z nich to koncentraty, które należy mocno rozcieńczać.

W celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia oddziaływania na środowisko produktów, wydana została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu m.in. dla odkurzaczy.

Wybór odpowiedniej dla danego środowiska pracy maszyny czyszczącej zależy od kilku czynników.

W tym artykule dowiesz się, jakie występują maszyny czyszczące i czym się różnią, a także poznasz najpopularniejsze z szerokiej gamy firmy Numatic.

Naszym głównym celem jest nie tylko przedstawienie oferty produktów, ale przede wszystkim pomoc w doborze najkorzystniejszego rozwiązania w utrzymaniu czystości. Znajdziesz tutaj informacje jak skutecznie i optymalnie wykorzystać urządzenia Numatic.

szorowarki